“NENÍ VĚTŠÍ CHYBY, NEŽ PŘESTAT ZKOUŠET” Johann Wolfgang von Goethe

Několikrát mě napadlo, že bych rok 2022 úplně smazala. Ten rok jsem udělala spoustu kotrmelců, špatných rozhodnutí, nespočet chyb, několik z nich jsem si několikrát zopakovala. Napoleon Bonaparte kdysi řekl, že jen blázen udělá stejnou chybu dvakrát. Ale co když jsem si nějaké zopakovala třeba pětkrát, šestkrát? Jediné, co jsem zjistila je, že když se nepoučím napoprvé ze svých chyb, život poučí mě, a to opakovaně. Tolikrát, kolikrát já se nepoučím. 

Nebudu si naivně myslet, že každou další chybu udělám jen jednou, když mám za sebou tak “úspěšný” rok. Nicméně jsem se z fáze: “Vzdávám to” posunula do fáze: “Ještě si tu jednu šanci dám”.

Ačkoliv si myslím, že rok 2022 byl jeden z mých nejhorších, možná úplně nejhorší, se součtem chyb jsem nabila i stejně nových zkušeností. Tedy zkušenost to bude, pokud se z chyby poučím.

„Vybudujte si z chyb minulosti lepší budoucnost.“ Chuck Palahniuk

Jak se říká: “Když už, tak už!” – velká smršť emocí, pocitů – těch příjemných i těch srdce drásajících – nahodile přicházejících a odcházejících. Nekončící boj o něco, co vypadalo pořád beznadějně a dávno ztraceně. Přesto se nevzdala ani jedna strana a ačkoliv je do budoucna ještě spoustu práce, stala se za těch 12 měsíců z horské dráhy klidnou lesní cestou… 

O čem mluvím? Objevil se někdo, kdo ve mě probudil cit – lásku, vášeň. Někdo, kdo mě dokázal rozesmát. Ale taky pořádně naštvat. Vyvolat ve mě nehorázný vztek. Nehorázné zoufalství… Snad všechny emoce, co existují a to v pěkných otáčkách.

Ale přes ty všechny boje, trápení, ublížení, jenom proto, že každý stejné věci chápeme jinak… se láska nevytratila. Což je pro mě neuvěřitelné. A když jsme ji nedokázali zabít, zákonitě jsme ji museli posílit.

„Láska nezačíná a nekončí tak, jak si myslíme. Láska je boj, láska je válka, láska je dospívání.“ James Arthur Baldwin

Moc si přeji, aby budoucnost byla už jen a jen lepší. Podaří – li se, pak minulý rok nebude jen špatnou vzpomínkou, ale velmi důležitou vzpomínkou, z které budu nejčastěji čerpat, na cestě za šťastnějšími zítřky, bez opakování svých zakopnutí.

To samé, mí mílí čtenáři přeji i Vám. Abyste opravdu chápali: “Že vše špatné je pro něco dobré.”

 

Zveřejněno v Deníček, Dobré věci, Jen tak, Lidé, O historii, Vdova na zabití

Související články

Odpovědi

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *